Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Ҳуқуқий сиёсат тадқиқот институти Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Давлат ҳуқуқий сиёсатини амалга оширишда адлия органлари ва муассасалари фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида» 2018 йил 13 апрелдаги ПФ-5415-сон Фармони билан Тошкент давлат юридик университетининг Ҳуқуқий тадқиқотлар маркази негизида ташкил этилди. Мазкур Фармон ижроси юзасидан қабул қилинган Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 11 июндаги 442-сонли “Ўзбекистон республикаси адлия вазирлиги ҳузуридаги ҳуқуқий сиёсат тадқиқот институти фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида” ги қарорига кўра Тадқиқот институти ягона давлат ҳуқуқий сиёсатини амалга ошириш, қонунийликни мустаҳкамлаш, адлия органлари фаолиятини такомиллаштириш соҳасида республиканинг етакчи давлат илмий-тадқиқот эксперт муассасаси этиб белгиланди.
Ҳуқуқий сиёсат тадқиқот институти фаолиятининг асосий мақсади Ўзбекистон ҳуқуқий сиёсатининг долзарб масалалари бўйича илмий тадқиқотлар олиб бориш, норма ижодкорлиги фаолиятини илмий-услубий таъминлашнинг самарадорлигини ошириш, ҳуқуқ ижодкорлиги фаолиятини сифатли ташкил этиш, изчил ва бир хил ҳуқуқни қўллаш амалиётини шакллантириш, шунингдек, аҳолининг ҳуқуқий маданиятини оширишнинг яхлит тизимини жорий этишда иштирок этишдир.
Қуйидагилар Тадқиқот институтининг асосий вазифалари этиб белгиланган:
- қонунчиликни ва унинг тармоқларини ривожлантириш соҳасида илмий-амалий тадқиқотлар ўтказиш ҳамда илмий концепциялар ишлаб чиқиш; адлия органлари фаолиятини ўрганиш ва такомиллаштириш;
- суд-ҳуқуқ соҳасидаги қонун ҳужжатлари қўлланилиш амалиётини таҳлил қилиш, уни такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
- давлат бошқаруви самарадорлигини оширишнинг ҳуқуқий муаммоларини ўрганиш, ижтимоий-иқтисодий соҳадаги муносабатларни ҳуқуқий тартибга солишнинг ривожланиш йўналишларини аниқлаш;
- етакчи хорижий илмий-тадқиқот муассасалари билан ҳамкорлик олиб бориш.
Ҳуқуқий сиёсат тадқиқот институти тузилмасида Суд-ҳуқуқ соҳасидаги қонунчиликни ўрганиш бўлими, Ижтимоий-иқтисодий соҳадаги муносабатларни ҳуқуқий тартибга солишни ўрганиш бўлими, Давлат бошқаруви самарадорлигини ўрганиш бўлими, адлия органлари фаолиятини ўрганиш ва такомиллаштириш бўлими, шунингдек, умумий бўлим мавжуд.
Илмий тадқиқотларни халқаро меъёрлар даражасига кўтариш мақсадида Тадқиқот институти билан хорижий давлатларнинг ҳуқуқ университетлари, илмий тадқиқот институтлари, шунингдек, халқаро ташкилотлар билан муносабатлар ўрнатишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бугунгача, Ҳуқуқий сиёсат тадқиқот институти иштирокида муҳим таҳлил-тадқиқот лойиҳалари амалга ошириб келинмоқда. Хусусан, 2017 — 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини «Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили»да амалга оширишга оид давлат Дастурининг 44-бандига мувофиқ Маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги кодекси лойиҳаси ишлаб чиқилган, Давлат дастурининг 47-бандига мувофиқ Ўзбекистон Республикасининг фуқаролик қонунчилигини такомиллаштириш ишлари амалга оширилмоқда.
Ҳуқуқий сиёсат тадқиқот институти 2019 йил 25-27 апрел кунлари ташкил этилган «Tashkent Law Spring» Халқаро юридик форумининг ташкилий штаби вазифасини бажарди, ушбу Форумни 2020 йилда ўтказилиш бўйича Ҳуқуқий сиёсат тадқиқот институти асосий масъул муассаса ҳисобланади.

The Research Institute of Legal Policy under the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan is established by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to radically improve the activities of judicial authorities and institutions in the implementation of state legal policy” (# 5410) on the basis of the Center for Legal Studies at the Tashkent State University of Law on April 13, 2018. According to the resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan on June 11, 2018 “About measures on the organization of the activity of the Research institute of legal policy under the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan”, the Research institute is a leading state research and scientific institution aiming at implementing a single state legal policy, strengthening of the rule of law and improving the activity of justice authorities.
The main objectives of the Research institute is to conduct scientific researches on significant issues of the legal policy of Uzbekistan, to increase scientifically the effectiveness of methodological support of the legislation, to qualitative organization of lawmaking activity, to formulate consistent and uniform law enforcement practice, to participate in the establishing the integrated system in raising the legal culture of the people.
The activity of the Research institute focuses on the following activities: to conduct scientific research and develop scientific concepts for legal advancement; to study and improve the activities of the judicial authorities; to analyze the law application practice in the judicial and legal sphere, to develop proposals for advancing the legislation; to identify legal problems causing inefficiency of public administration; to define main directions for the development of socio-economic legislation; to make proposals for improving the activities of the judicial system; to cooperate with leading foreign research institutes.
The Research institute consists of four departments: the department for study the legislation in the judicial and legal sphere, the department for study the regulation of legal relations in the social and economic sphere, the department for study the effectiveness of the state administration, the department for study and improvement of the activity of the justice authorities, and the general department.
Furthermore, the Research institute pays special attention to the international cooperation with foreign organizations engaged in the improvement of legislation, research and analytical work in various fields of law.
Currently, the Research institute conducts several important research projects. In particular, in accordance with paragraph 44 of the State Program on Implementation of the Strategy of Action in the five priority areas of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021, the Research institute has drafted a new Code on Administrative Violations. Also, pursuant to clause 47 of the State Program on the Research institute is working over the modernization of civil laws of the Republic of Uzbekistan.
The Research institute has been an organizational center for the Tashkent Law Spring International Legal Forum, which took place on April 25-27, 2019, and it is also a responsible organization for the next Law forum in 2020.