O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 11 iyundagi 442-sonli Qarori
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Davlat huquqiy siyosatini amalga oshirishda adliya organlari va muassasalari faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida» 2018 yil 13 apreldagi PF-5415-son Farmonini bajarish, shuningdek, norma ijodkorligi faoliyatini ilmiy-uslubiy ta’minlashning sifati va samaradorligini oshirish, huquqiy siyosatning dolzarb masalalari bo‘yicha ilmiy tadqiqotlarni amalga oshirish maqsadida Vazirlar Mahkamasi qaror qiladi:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-3666-sonli Qarori
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Davlat huquqiy siyosatini amalga oshirishda adliya organlari va muassasalari faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 2018 yil 13 apreldagi PF-5415-son Farmoniga muvofiq:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 13 apreldagi PF-5415-sonli Farmoni
Huquqiy demokratik davlat va adolatli fuqarolik jamiyati qurish jarayonida, birinchi navbatda, yagona davlat huquqiy siyosatini, jumladan huquq ijodkorligi faoliyatini sifatli tashkil etish, izchil va bir xil huquqni ko‘llash amaliyotini shakllantirish, inson huquq va erkinliklarining samarali himoya qilinishini ta’minlash, shuningdek, aholining huquqiy madaniyatini oshirishning yaxlit tizimini joriy etish yo‘li bilan amalga oshirishni ko‘zlovchi adliya organlari va muassasalariga muhim rol’ ajratilmoqda.

Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan of June 11, 2018 № 442 About measures on the organization of activity of the Research institute of legal policy under the Ministry of justice of the Republic of Uzbekistan
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 13, 2018 № UP-5415 “On measures for fundamentally improvement of the activities of bodies and institutions of justice in the implementation of state legal policy”, and in order to improve the quality and effectiveness of scientific and methodological support for rule-making activities, to carry out scientific research on topical issues of legal policy
Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 13, 2018 № PP-3666 “On organizational measures of further improvement of the activity of the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan”
In accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 13, 2018 No. UP-5415 “On measures of radical improvement of the activity of justice bodies and institutions in implementation of state legal policy”
Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 13, 2018 № UP-5415
In the process of building a legal democratic state and a fair civil society, an essential role is assigned to judicial authorities and institutions that are called upon to implement, first and foremost, a single state legal policy, including through the effective organization of law-making activities, the formation of consistent and uniform law enforcement practice, ensuring effective protection of rights and human freedoms, as well as the introduction of an integrated system for improving the legal culture of the population.